UNO noteikumi – kā iemācīties spēlēt?
Mēdz teikt, ka ģenialitāte slēpjas vienkāršībā. To vislabāk ilustrē kāršu spēles, kas paredzētas bagātīgai izklaidei un kuru nelielais iepakojums ļauj piekļūt šai izklaidei ar vienu graciozu rokas kustību. Spēles procesi, kas attīsta stratēģisko domāšanu, diplomātiskās prasmes, roku veiklību un radošās spējas, ir iekodēti 5 minūšu informācijas plūsmā, kas tiek sniegta iesācējam spēlētājam, nostādot viņu “sākumā”, tādējādi definējot spēles pamatnoteikumus un tradicionālo dinamiku. Visa pārējais ir katra spēlētāja improvizētu gājienu rezultāts. Tātad uzminiet, par ko mēs šeit runājam? Protams, par kāršu spēles Uno noteikumiem.
Kāršu spēles UNO jautājumi
❓Cik vecs es varu spēlēt Uno?
Uno ieteicams spēlēt personām no 7 gadu vecuma.
❓ Kāds ir Uno mērķis?
Izmetiet visas kārtis pēc iespējas ātrāk un gūstiet pēc iespējas mazāk punktu.
❓ Cik kārtis veido tradicionālo Uno komplektu?
Tradicionālajā uno kāršu komplektā ir 108 dažādu nozīmju kārtis.
❓ Cik spēlētāju var spēlēt Uno?
Uno ir paredzēta 2 līdz 10 spēlētājiem.
❓Kādas kārtis veido Uno komplektu?
19 zilas kartes no 0 līdz 9 (tikai viena karte ar 0)
19 zaļas kārtis – no 0 līdz 9 (tikai viena karte ar 0)
19 sarkanās kārtis – no 0 līdz 9 (tikai viena karte ar 0)
19 dzeltenās kartītes – no 0 līdz 9 (tikai viena kartīte ar 0)
8 “Paņem 2 papildu kārtis ” – pa 2 kartēm (zilā, zaļā, sarkanā un dzeltenā krāsā)
8 darbības kartes “Atgriezenisks virziens” – pa 2 kartēm zilā, zaļā, sarkanā un dzeltenā krāsā
8 darbības kartes “Neizdarīt gājienu” – pa 2 kartēm zilā, zaļā, sarkanā un dzeltenā krāsā
4 melnas darbības kartes “Nākamā spēlētāja gājienam es pasūtīju krāsu”
4 melnas darbības kartes “Es uzdodu krāsu otra spēlētāja gājienam, un tu paņem 4 papildu kārtis no komplekta“
4 tukšas kārtis, kuras var pārveidot pēc saviem ieskatiem.
Satura rādītājs
UNO kartes – Vēsture
Kad 1971. gadā vīriešu frizieris Merls Robinss izveidoja šo nu jau klasisko kāršu komplektu, lai vizuāli izskaidrotu spēles “Karuselis” noteikumus savam dēlam, neviens, pat viņš pats, nevarēja iedomāties, ka šis nelielais tēva un dēla konflikts pārvērtīsies par tādu. Pēc vairāku gadu krāšanas šis kāršu komplekts tika pārdots Merla Robbinsa darbavietā – vīriešu skaistumkopšanas salonā. Tā kā šī kāršu spēle kļuva arvien populārāka, International games izrādīja interesi par šo spēli un 1981. gadā, piedāvājot autoratlīdzību 50 000 ASV dolāru apmērā par šīs spēles autortiesībām, oficiāli atklāja jaunu nodaļu šīs spēles vēsturē. Gandrīz 40 gadus vēlāk šīs kāršu spēles izplatīšanu tagad kontrolē rotaļlietu gigants Mattel, un 80 valstīs ir pārdots vairāk nekā 151 miljons tās eksemplāru.
pēdējo 40 gadu laikā patiešām ir attīstījušies dažādi spēles veidi (pat UNO tiešsaistes versija*, Uno Flip**, Uno Junior u.c.), lai apmierinātu dažādu spēlētāju (vai spēlētāju grupu) vajadzības. Arī Uno tiešsaistē ir populāra spēle spēlētāju vidū – lai spēlētu, nav jādodas uz ballīti vai jāuzaicina draugi. Izmēģiniet spēles tiešsaistes versiju, un jūs pārliecināsieties, ka tā ir tikpat jautra! Turklāt tradicionālās Uno spēles noteikumi ir vienādi gan tiešsaistes, gan parastajām kartēm.
* Uno online – Uno online spēlē jūs izvēlaties savus biedrus tiešsaistē, lai varētu spēlēt kopā ar Uno faniem visā pasaulē. Gan Uno, gan parasto kāršu noteikumi ir vienādi, taču Uno online ir vēl aizraujošāks, jo piedāvā dažādus skaņas un vizuālos efektus. Lai gan lietuviešu tiešsaistes versijā Uno noteikumi nav pieejami, pēc pāris izspēlēm viss būs skaidrs.
**UnoFlip – Uno ir spēle, kurā pēc īpašas kārtis atmešanas kārtis tiek apgrieztas un pēc tam tiek spēlēts ar otru pusi. Šī Uno galda spēle ir nedaudz atšķirīga no tradicionālās spēles.
Kā spēlēt UNO?
Uno ir paredzēts 2 līdz 10 spēlētājiem. Lai sāktu tradicionālo Uno spēli, ir svarīgi saprast kāršu nozīmi,
Galvenās no tām ir šādas:
19 zilas kartes – no 0 līdz 9 (tikai viena karte ar 0)
19 zaļas kārtis – no 0 līdz 9 (tikai viena karte ar 0)
19 sarkanās kartītes – no 0 līdz 9 (tikai viena kartīte ar 0)
19 dzeltenās kartītes – no 0 līdz 9 (tikai viena kartīte ar 0)
No kurām aktīvās ar unikālu mērķi var mainīt spēlētāju gājienu virzienu, sakārtot vēlamo krāsu, piespiest pretinieku izņemt papildu kārtis no kāršu komplekta vai pat izlaist gājienu.
8 “Paņem 2 papildu kārtis” darbības kartes – pa 2 zilām, zaļām, sarkanām un dzeltenām
8 darbības kartes “Atgriezenisks virziens” – pa 2 kartēm zilā, zaļā, sarkanā un dzeltenā krāsā
8 darbības kartes “Neizdarīts gājiens” – pa 2 kartēm zilā, zaļā, sarkanā un dzeltenā krāsā
4 melnas darbības kartes “Es pasūtīju krāsu nākamajam spēlētāja gājienam”
4 melnas darbības kartes “Es uzdodu krāsu otra spēlētāja kārtai, un tu paņem 4 papildu kārtis no komplekta”
No kurām papildu, lai piepildītu savas kaprīzes:
4 tukšas kartes, kuras var pārveidot pēc jūsu vēlmēm.
UNO – Aktīvās kāršu vērtības
Paņemiet 2 papildu kārtis
Kad šī kārts ir izdalīta, spēlētāja nākamajam gājienam ir divi iespējamie iznākumi: izņemt divas kārtis no kāršu kausa un izlaist gājienu vai arī izņemt “trumpi” – kārti “Ņem 2 papildu kārtis” (bez svara) – no savās rokās esošajām kārtīm un tādējādi nodot gājienu nākamajam spēlētājam, kura gājienam arī ir divi iespējamie iznākumi: ņemt kārtis no kāršu kausa (tikai tagad tās ir 4), vai arī nolikt vēl vienu “Paņem 2 papildu kārtis” karti no savām kārtīm, tādējādi padarot šo “saldo” kārti par vienu no savām kārtīm
nākamajam spēlētājam. Šādā veidā gājiens turpinās līdz brīdim, kad vienam no spēlētājiem vairs nav “Paņem 2 papildu kārtis” kā glābšanas riņķa. Un, protams, ar katru pāreju uz nākamo spēlētāju papildu kāršu skaits pieaug neapskaužami ātri.
Es apgriežu virzienu
Šīs kārtis novietošana maina spēlētāju gājienu virzienu. Ja spēles rats griezās pa kreisi (pulksteņrādītāja kustības virzienā), pēc šīs kārtis atmešanas spēle turpinās pa labi (pretēji pulksteņrādītāja kustības virzienam), līdz tiek ielikta cita kārts “Atgriezt virzienu” vai kāds no spēlētājiem “atmet” pēdējo kārti savā rokā.
Pagrieziena izlaišana
Kad spēlētājs novieto šo kārti, nākamais spēlētājs, kura kārta ir pēc šīs kārts novietošanas, izlaiž vienu gājienu.
Es pasūtīju krāsu nākamajam spēlētāja gājienam
Šīs kartes īpašā iezīme ir tā, ka to var novietot virs jebkuras citas kartes, izņemot gadījumus, kad spēlētājam ir jāizvelk kārtis (pēc kartes “Izvelc 2 papildu kārtis” vai augstākā kalibra kartes “Pasūtu krāsu otra spēlētāja kārtai, un tu izvelc 4 papildu kārtis no kāršu kausa”). Spēlētājam, kurš izvietojis šo karti, ir tiesības pieprasīt, lai otrs spēlētājs izvieto konkrētas krāsas karti no četrām, kas “valda” spēlē. Otram spēlētājam ir vai nu jāizliek tā krāsa, kuru norādījis spēlētājs, kurš izliekis krāsu maiņas karti, vai arī jāizliek viena no melnajām kārtīm.
Es sakārtoju krāsu + 4 papildu kārtis
Kāršu karaliene, kurai ir vislielākā ietekme uz spēles gaitu, Viņas Majestāte: “Es uzdodu krāsu otra spēlētāja kārtai, un tu paņem 4 papildu kārtis no kāršu karotes”. Liekot šo karti, spēlētājs ne tikai piespiež otru spēlētāju paņemt 4 kārtis no viņa priekšā esošās kāršu karotes, bet arī var mainīt spēles krāsu (tāpat kā ar parastu krāsu maiņas karti). Rīcība pēc tam, kad viens no spēlētājiem ir novietojis šo karti, ir līdzīga “Paņem 2 papildu kārtis”.
UNO noteikumi – Sāksim!
Jautājums ir, kā jūs spēlējat Uno? Tradicionālās Uno spēles noteikumi ir vienkārši un saprotami. Spēle sākas ar nosacījumiem par impulsu un sākuma pozīciju – katrs spēlētājs paņem vienu karti. Spēli sāk spēlētājs, kurš izvelk visaugstākās vērtības karti. Rīcības kartes ir nulles punktu vērtībā (tikai šajā situācijā). Kad sākuma spēlētājs ir atklāts, visas kārtis tiek samaisītas un katram spēlētājam tiek izdalītas 7 kārtis. Atlikušās kārtis tiek novietotas galda vidū, lai visiem spēlētājiem tās būtu viegli pieejamas. Dīleris apgriež augšējo kārti (uz kuras spēlētāji pēc kārtas varēs izmest savas kārtis) un novieto to blakus nolaistajām kārtīm, lai sāktu spēli.
Sākotnējam spēlētājam ir jānovieto tās pašas krāsas, numura vai simbola kārts uz augšā novietotās kārts. Piemēram, augšējā atklātā kārts ir zila kārts, kuras vērtība ir 9 punkti. Spēlētājam, kuram ir kārta, ir jānovieto vai nu zila, vai 9 punktu vērta karte. Alternatīvi, ja spēlētājam nav ne pareizā masta, ne krāsas kāršu (vai lai liktu pretiniekiem domāt, ka ir), viņš var novietot vienu no aktīvajām melnajām kārtīm, ne tikai lai mainītu spēles gaitu, bet arī lai pārņemtu iniciatīvu un notikumu kontroli savās rokās. Ja spēlētājam nav piemērotas kārts, viņam ir jāņem viena kārts no kāršu kausa ar seju uz leju. Ja paņemtā karte ir piemērota spēlei, to var izmantot nekavējoties. Ja nē, kārta tiek nodota nākamajam spēlētājam pēc kārtas.
Pat ja spēlētājam ir piemērota karte, viņš var izvēlēties, vai to spēlēt. Ja viņš izvēlas neizspēlēt viņam pieejamo karti, viņam ir jāpaņem vēl viena karte no kāršu kausa (jebkurā gadījumā spēlētājam ir jārīkojas ar šo karti).
UNO – Kā skaitīt punktus?
Tavs mērķis ir atbrīvoties no visām kārtīm, pirms to izdarījuši pretinieki, un pirmajam iegūt 500 punktus.
Punktu skaitīšanas kārtība un kāršu vērtības:
Tiklīdz viens spēlētājs ir atmetis visas savas kārtis, viņš tiek uzskatīts par uzvarētāju. Pēc tam punktu skaitīšanas mehānismu “iedarbina” pretinieku rokās atlikušo kāršu vērtības. Uzvarētāja kontā tiek ieskaitīta visu spēlē atlikušo kāršu punktu summa.
To aprēķina šādi:
- Skaitļu kartēm (no 0 līdz 9) ir tik daudz punktu, cik liels skaitlis ir uz kartes(no 0 līdz 9);
- “Paņem 2 papildu kartes” katra ir vērta 20 punktus;
- “Apgriezts virziens” katrs ir vērts 20 punktus;
- “Izlaist pagriezienu” katrs ir vērts 20 punktus;
- “Es pasūtīju krāsu otra spēlētāja gājienam” ir vērts 50 punktus;
- “Es pasūtīju krāsu otra spēlētāja gājienam, un tu paņem 4 papildu kārtis no kāršu komplekta” ir 50 punktu vērts.
Kad pirmais spēlētājs izmet pēdējo kārti, ir papildu nosacījumi: ja pēdējā izdalītā kārts ir “Paņem 2 papildu kārtis” vai “Es uzdodu krāsu nākamā spēlētāja kārtai, un tu paņem 4 papildu kārtis no komplekta”, spēlētājam pa kreisi ir jārīkojas saskaņā ar šo kāršu norādījumiem, un tikai tad tiek aprēķināta un uzvarētāja kontā ieskaitīta šī spēlētāja kāršu vērtību summa.
Galvenokārt spēles zelta likums, kas ir dziļi iededzies atmiņā katram spēlētājam, kurš jebkad ir solījis, ir skaļi un skaidri izrunāt pretiniekiem šo burvju vārdu “Uno“. Ja šis vārds tiek izrunāts laikus, tas ir glābiņš, bet vēl vieglāk to pārvērst par sodu:
Ja spēlētājs neizsaka “Uno” ar vienu kārti rokā, viņam ir jāpaņem divas kārtis no kāršu kausa ar seju uz leju. Sods tiek piešķirts tad, kad cits spēlētājs to pamana, pirms otrs spēlētājs aiziet prom. Kā redzat, kāršu spēle Uno ir viens no jautrākajiem laika pavadīšanas veidiem!